museum-digitalЛьвівська область
CTRL + Y
uk
Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького Графіка [Гк-4476]
В обороні богів / Лучник (Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького CC BY-NC-SA)
Походження/Права: Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького / Олег Пеленичка (CC BY-NC-SA)
1 / 1 Попередні<- Далі->

В обороні богів / Лучник

Написати нам Цитувати цю сторінку Докладніше про це зібрання (документ) (PDF) Розрахувати відстань до вашого поточного місцезнаходження Архівні версиї Додати до порівняння Графічний вигляд

Опис

Гравюра «В обороні богів / Лучник» належить до низки офортів, у яких авторка порушила актуальні суспільні та духовні проблеми міжвоєнної доби. В основі – сюжет із української міфології: воїн-лучник захищає одну з давніх святинь рідного народу – кам’яну статую язичницького бога Світовида. Ліворуч за спиною лучника – фігура Світовида у вигляді чотиригранного стовпа з чотирма обличчями у верхній частині, зверненими до чотирьох частин світу; праворуч – високе небо, пронизане смугами темних і світлих хмар, у яких ширяють чорні птахи. О. Кульчицька втілила оригінальний композиційний задум: на тлі непорушної фігури Світовида пластично відтворила напружену постать воїна, який, видається, ось-ось випустить стрілу з натягнутого лука. Драматизм ситуації підкреслює і скупий, але динамічний пейзаж.
Художниця звернулася до теми язичництва як до одного з етапів нашої тисячолітньої культури. Це свідчить про цілісне сприймання О. Кульчицької української культурної традиції, де на зміну давнім віруванням прийшло християнство з новою мораллю та іншим світобаченням. У цьому творі мисткиня концептуально осмислила і відтворила ідею боротьби, яка пронизує українську історію від давен і є показовою для міжвоєнної доби.

Олена Кульчицька (1877–1967) – українська художниця, малярка, графікиня, ілюстраторка книжкових видань, майстриня декоративно-ужиткового мистецтва, етнографиня, педагогиня.
Художня освіта: Приватна школа С. Батовського-Качора та Р. Братковського у Львові (1901–1903), Вища художньо-промислова школа при Цісарсько-королівському австрійському музеї мистецтв і промисловості у Відні (1903–1907). Найяскравіше талант мисткині проявився у графіці. О. Кульчицька працювала у станковій, книжковій і прикладній графіці у класичних техніках ліногравюри, ксилографії, офорта, монотипії, літографії, створювала ілюстрації, екслібриси та художні листівки.

Матеріал/Техніка

Папір, офорт, акватинта

Розміри

19 × 14,8 (33,8 × 24,5)

Література

  • Л. КостьТ. Різун (2013): Олена Кульчицька. Графіка. Малярство. Ужиткове мистецтво. Львів
Карта
Інтелектуальна творчість Інтелектуальна творчість
1929
Кульчицька Олена Львівна
У власності У власності
1967
Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького
Львів
Успадковано Успадковано
1967
Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького
Львів
[Відношення до часу] [Відношення до часу]
1929
1928 1969
Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького

Об'єкти з: Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького

Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького – один із найвизначніших осередків акумулювання та промоції духовно-мистецьких надбань...

Зв'язатися з інституцією

[Стан інформації: ]

Примітки щодо використання та цитування

Наведена тут текстова інформація може використовуватися безкоштовно з некомерційною метою за умови вказівки джерела. (Creative Commons Lizenz 3.0, by-nc-sa) Будь ласка, вказуйте як джерело не тільки інтернет-представництво, а й назву музею. Права на зображення вказані під великими зображеннями (які доступні під час натискання на маленькі зображення). Якщо не вказано нічого іншого, діють ті самі правила, як і до текстової інформації. Будь-яке комерційне використання тексту чи зображення потребує узгодження з музеєм.