museum-digitalЛьвівська область
CTRL + Y
ru
Музей народної архiтектури i побуту у Львовi iм. Климентiя Шептицького / Lviv Skansen об'єкт хата с. Орявчик 1860 р.

об'єкт хата с. Орявчик 1860 р.

Лопата

Для віяння полови від зерна. Витесана з дерева. Ручка кругла, вгорі ледь вужча, на самому кінці має круглий наскрізний отвір. Лопата глибока, еліпсовидна, витягнена. (с. Боберка, Турківський р-н, Львівська обл. ХХ ст.)

млинок

Основа - дерев'яний столик з поперечками, грубими ногами, що стоять під невеликим кутом та грубою дошкою - верхняком, на якому витесано круглу заглибину для масивного суцільного каменя, обточеного кругло - жорен. В камені є дірка збоку для порплиці, сама порплиця відсутня. Збоку у верхняку є отвір для висипання муки. Період виготовлення - поч. ХХ ст. (c. Боберка, Турківський р-н, Львівська обл.).

ступа

Ступка з головачем. Ступка виготовлена з дубового відземка, на нижній частині якого набитий залізний обруч. З двох сторін на ступі поздовжні глибокі тріщини. Головач буковий, вгорі плескатий, розширений, має проріз. Нижній кінець звужений, заокруглений, без цвяхів. (с. Грозьова, Старосамбірський р-н, Львівська обл.).

Ціп

Ціп - ціпивно і билень круглі, дерев'яні. Бивень ясніший, грубий, сягає більш як за половину ціпивна. З'єднані між собою шкіряною капицею. (c. Тисів, Долинський р-н, Івано-Франківська обл.).

Лопатка

Лопатка для підгортання картоплі. Виготовлена з суцільної дошки. Складається з держака і власне лопатки, яка має в центрі заглиблення. Держак закінчується поперечкою для вигідного тримання. (м. Стрий, Стрийський р-н, Львівська обл.).

Рубанок

Рубанок (локальна назва - завторач). Інструмент для роблення "втор" у гелетках, тобто пазів для дна у дугах. Складається з дерев'яної пластинки, одна сторона якої має вирізану заглибину і дерев'яної прямокутної ручки, яка проходить через отвір у пластинці вгорі над серединою вирізу; в грубшому і коротшому кінці має залізну пластинку з зубцями. Цими зубцями прорізується паз, а виріз на пластинці іде по формі дна. (с. Боберка, Турківський р-н, Львівська обл.).

Сокира

Сокира виготовлена з куска заліза. Вузька, довга типу колуна. На довгому рівному топорищі. Період виготовлення - поч. ХХ ст. (с. Гусний, Великоберезнянський р-н, Закарпатська обл.).

Рубанок

Гибель давній - горбач, з опуклою, півовальною основою. Залізко подвійне, закріплене в масивний брусок, під кутом. Середній проріз малий. Вкладено кусок дерева. Зверху ручка для опори. Період виготовлення - поч. ХХ ст. (м. Болехів, Калуський р-н, Івано-Франківська обл.).

Циркуль

Циркуль - пристрій для нанесення кругових вимірів. Виготовлений з двох букових брусків, що з'єднані вгорі у зарізний замок і закріплені шурупом. Знизу забиті два гвіздки. Одна ніжка циркуля вигнута. Час виготовлення - I пол. ХХ ст. (м. Болехів, Калуський р-н, Івано-Франківська обл.).

Пилка

Пилка ручної роботи, звужена до краю, зубці нерівні. Вставлена у дерев'яну ручку з фігурними заокругленими вирізами, зручними для руки. (с. Люта, Великоберезнянський р-н, Закарпатська обл.).

Сокира

Теслиця - столярний інструмент для видовбування корит, ночв та ін. Складається з дерев'яної ручки і робочої частини - тесла, виготовленого з заліза. Тесла складається з обуха і дугоподібного, вигнутого, розширеного на кінці леза. (с. Вербовець, Косівський р-н, Івано-Франківська обл.).

Свердло

Сверлик з ручкою, ковальської роботи. Виготовлений з металу круглої форми. Нижня ріжуча частина форми конуса з гвинтовим нарізом. Верхня з отвором на кінці в який вставлена соснова ручка. Період виготовлення - поч. ХХ ст. (м. Дрогобич, Львівська обл.).

молоток

Молоток - ручний інструмент ударної сили. Являє собою стальний брусок у формі прямокутника. Верхній кінець загострений, нижній тупий. Посередині молотка зроблений еліпсовидний отвір довжиною 3,5 см, шириною 1,6 см, в який вставлялася дерев'яна ручка. Період виготовлення - 40-і рр. ХХ ст. (с. Зарічево, Перечинський р-н, Закарпатська обл.).

Ручка

Корба ручна (свердло) - виготовлено фабричним способом з круглого стального дроту зігнутого у вигляді букви "Л". Пристрій для закріплення свердла має чотиригранну пірамідальну форму і фігурний отвір (хрестоподібний в профілі). Свердло закріплюється гвинтом. Для прокручування корбор на згині закріплення овально видовжена дерев'яна ручка, а на протилежному кінці від свердла кругла півовальна дерев'яна накладка для натискання на свердло. (м. Львів).

Пилка

Пилка ручна - знаряддя для столярної роботи. Власне пилка вставлена у видовжену прямокутну раму з дротяним завершенням і закруткою для регулювання пружності. (м. Стрий, Стрийський р-н, Львівська обл.).

Циркуль

Циркуль складається з двох гранчастих ніжок рухомо з'єднаних дерев'яним кілком. В кінці ніжки мають гостре металеве закінчення, обмотане іржавим дротом. Приблизно на половині довжини ніжок закріплений фіксатор по якому рухаються ніжки.

Реймус

Рейсмус складається з бруска у формі наближеній до еліпса, в два горизонтальні отвори якого рухомо вставлені дві круглі палички. Між паличками на бруску є вертикальний отвір. (м. Львів).

Рубанок

Рубанок-лавка - столярний інструмент виготовлений з масивного прямокутного бруска по боках якого є неглибокі рівчики. Використовувався для "гиблювання" дощок (знімання стружки). Приблизно посередині корпусу продовбаний наскрізний отвір, в який під відповідним кутом закріплене прямокутне металеве лезо при допомозі дерев'яного клина. До корпусу з однієї сторони прикріплена шурупами фігурно вирізана ручка з отвором для руки, а з другої сторони висверлений неглибокий круглий отвір. (м. Львів).

Стіл

Стіл-скриня використовувалась в хаті як скриня для зберігання дрібних речей, продуктів і одночасно як стіл. Виготовлена з масивних смерекових дощок, що заходять у пази грубих ніг. Ноги з одного боку скріплені поперечкою, з другого боку вона зламана. Дно скрині забите новими різаними дошками. Всередині є поличка-скринька. Віко вирізане з суцільної яворової дошки. Колір темно-вишневий. (с. Головецько, Сколівський р-н, Львівська обл.).

Полиця

Мисник на посуд - виготовлений з масивних дощок, що кріпляться до стіни дерев'яними кілками і мають півкруглі закінчення. У зарізи дощок впоперек вставлені чотири дошки (полиці), дві з них верхні обшиті пазованими по контуру планками. (с. Шандровець, Турківський р-н, Львівська обл.).

Лава

Лавиця - хатня лавка. Сидіння - довга вузька прямокутна дошка з двома прямокутними вирізами для гребеня. Ніжки з круглої гілки поставлені під кутом і заходять в отвори на лавці. (с. Бабин, Косівський р-н, Івано-Франківська обл.).

Колиска

Колиска виготовлена зі смерекових дощок, що краями заходять в зарізи поперечних бокових півовальних дощин. До цих же дощин прикріплені жердки для підвішування колиски. Період виготовлення - поч. ХХ ст. (с. Росохач, Сколівський р-н, Львівська обл.).

Кабати

Гунька "гуньча" чоловіча. Верхній плечовий одяг. Пошита з доморобного сукна темно-коричневого кольору. Коротка, з рукавами, без коміра, кишені горизонтальні прорізні. По зрізах гунька обшита шнурком, сплетеним з білої і темно-коричневої вовни. (м. Трускавець, Дрогобицький р-н, Львівська обл.).

Кабат

Кабат жіночий (локальна назва - гуяш). Пошитий на машинці з доморобного темно-коричневого сукна. Короткий, рукав довгий вставний, ледь розширений. Комір (ковнір) з виложками, спереду зашпиляння на 3 ґудзики. Кишені прорізані вертикально донизу. Краї рукавів і переди підшиті простим лляним полотном і зверху вистрочено машинкою, орнамент рослинного характеру, рослини нагадують конюшинку, крім них є ще хвилясті і прямі лінії. Спинка трохи приталена. Час виготовлення - 40-і рр. ХХ ст. (с. Тухолька, Сколівський р-н, Львівська обл.).

[Состояние информации: ]