museum-digitalЛьвівська область
CTRL + Y
ru
Музей народної архiтектури i побуту у Львовi iм. Климентiя Шептицького / Lviv Skansen Об'єкт: хата с. Шандровець

Об'єкт: хата с. Шандровець

Хата із с. Трійця, Снятинського р-ну Івано-Франківської області. Побудована у 1890 р., про що свідчить надпис на сволоку. Стіни складені із дубових плах в зруб з торцями, скидані грубим шаром глино-солом'яної суміші і побілені. Стеля мита, із дощок і підтримується двома поздовжніми і одним поперечним сволоками. По плану: хатчина + сіни + хата + шіпчина. Дах чотирисхилий, покритий соломою.

[ 75 Объекты ]

Хата з с. Шандровець

Хата збудована у 1909 р. Під спільним дахом зблоковані житлові і господарські приміщення (сіни, хата, комора, боїще, стайня, столярня, майстерня). Збудована з тесаних смерекових брусів у зруб. Дах чотирисхилий, критий солом'яними сніпками. Два нижні ряди - колотими дошками, та (полівник) стіни якої складені з колод і дощок. Боїще у фасадній стіні має широкі двохстворчаті ворота. У майстерні тримали столярний станок і різний сільськогосподарський інвентар.

Ціп

Ціп - виготовлений з двох кругло виструганих кусків дерева, що з'єднані конопляним шнурком - ув'язкою. На ціпивні є два зарізи - рівчики, куди входять виступи дерев'яні капиці. Ясеновий билень має кілок на якому закріплений уголов. Колір дерева ясний. Час виготовлення - 1930 р.

Серп

Серп виготовлений із заліза, півовальної форми, зігнутий на бік. Зубчики витерті, особливо посередині. Верхній зріз серпа має подовжені тріщини зі сторони зубчиків. Серп входить у вистругану з гілки ручку, що має глибоку тріщину до половини. Ручка вгорі потовщується по формі серпа.

Плуг

Плуг - чепіш і граділь зроблений з дерева, полиця і леміш - залізні. Граділь заходить в отвір одної з чепіг і закріплений рухомо для регулювання глибини оранки. Немає переднього ножа. Леміш має пробоїну, що закрито металевою латкою.

Граблі

Грабевно грабель виготовлене з ліщини, нерівне. Розвід малий. Валок з бука, на 26 зубців - сім з них виламані. Зубці майстерно вставлені: зверху і знизу мають потовщення (без плішок). На валку є фігурні вирізи. Час виготовлення II пол. ХІХ ст.

Решето

Обруч решета виготовлений з колотої гнутої смерекової дошки. Дно - з дерев'яних стружок з кореня. Плетення як полотно, хрестиком. По краях закінчується на обручі майстерно заплетеними трикутничками.

Лопата

Віячка - дерев'яний пристрій (лопата) для віяння зерна. Кругла, пряма, груба. Досить коротка ручка переходить у глибоко видовбану основу, нижній зріз якої утворює півкруг. Дерево світле.

Ступа

Ступа з товкачем - пристрій для виготовлення круп. Ступа масивна, видовбана з берези у формі циліндричної чаші на ніжці з ручкою і такій же, як основа широкій круглій підставці. Кора збережена. Товкач прямий, масивний, має посередині отвір для руки, внизу оббитий залізом. Дерево світле.

Ступа

Ступа з "бателевом" - знаряддя для виготовлення круп: а) Ступа мала, видовбана з дерева у формі келиха без ніжки, з ручкою внизу (від тулуба до круглої підставки), вузька. Всередині на дні прибита кругла мідна бляшка. Зовні внизу є тріщина скріплена залізними скобками. Дерево потемніло. б)"Бателев" - кругла довбаня, посередині тонка із одного краю потовщення циліндричне, другий край загострений. Чотиригранні (під конусом) на кожній грані по три зазубрини. Цей край використовувався для збивання сиру. Дерево світле.

Мотика

Сапка металева, має форму півкола, до рівної сторони приклепане циліндричне вушко, в яке встромлено дещо вигнуту палицю. Сапка вкрита іржею, дерев'яна ручка світла.

Мотика

Мотика викована з куска заліза у формі трикутника. З потовщенням посередині. Зверху грубе кільце - хомутик для держака. Держак - дерев'яна масивна крива палка. З глибокою тріщиною від плішки. Час виготовлення - ХІХ ст.

Ціп

Ціп - виготовлений з двох палок, що з'єднані з допомогою шкіряних кріплень. Билень циліндричної форми гладко відшліфована, світлий. Ціпивно покрите корою (з ліски). Кріплення з кусків ремінця. Час виготовлення - поч. ХХ ст.

Вила

Вила до соломи - виготовлені з куска грубшої гілки ліщини. Грубший кінець розколений на три частини, з яких витесані три еліпсовидні в розрізі, плоскі, дещо загострені при кінцях зубців. При основі в місці розколу між зубцями вставлені два клинці. Колір природного дерева.

Граблі

Граблі для виграбування колосків після молочення зерна. Ручка своїм природним розгалуженням (вилкою) вкладається у два бічні отвори граблиська. Для довгих зубців (дерев'яних) висвердлено п'ять отворів. Виготовлені в 40-х рр. ХХ ст.

Ярмо

Ярмо - власне ярмо, масивне, вирізьблене у формі лука. Між круглими наскрізними отворами для сноз на поверхні викарбувано вісім пасочків (4 х 2). Підгорлиця має форму грубо витесаної дощечки. В ярмі і підгорлиці є по чотири круглих отвори для сніз і снізок. Збереглися лише снози у вигляді грубо виструганих дерев'яних стержнів.

Вила

Вила до соломи трьохзубцеві. Витесані з круглої дерев'яної гілки, один кінець якої розгалужений (розколений) на троє. Зубці дещо вигнуті, щоби краще трималася на них солома. Місце розколу скріплене бляшаним кільцем. Для міцності між зубцями протягнуто дріт.

Лопата

Городник - старовинна лопата, поч. ХХ ст. Зображення подібних предметів зустрічається на мініатюрах ХІХ ст. Виготовлена з дерев'яної (букової) основи. До робочої частини городника за допомогою цвяхів прикріплено металевий дугоподібний леміш на "Т"- подібний дерев'яній основі. У верхній частині держака прикріплена ручка.

Молот

Довбня бити "кіцки" (грудки) - складається з довгої дерев'яної ручки і робочої частини, яка називається власне довбня, має форму бруска. Ручка вбита в отвір робочої частини.

Вила

Вила металеві двозубі (з дерев'яною смерековою ручкою) ковальської роботи. Виготовлені з суцільного куска металу. Отвір на ручку циліндричної форми, краї якого заклепані. Ручка круглої форми, у верхній частині з'єднана металом на місці тріщини. Дерево світлого кольору, з залишком кори. Використовувалися для подачі снопів.

Мотика

Мотика двостороння, з дерев'яною ручкою, виготовлена на поч. ХХ ст. Складається з трубчастої основи, до якої прикріплено з одного боку леміш з видовженої форми з загостренням, а з другого - у формі підкови з загостреними кінцями. В трубчасту основу встановлено держак круглої форми.

Серп

Серп - виготовлений із сталі фабричним способом, овальної форми. Зубчики витерті, кінчик рівно загострений. Серп має круглу виточену дерев'яну ручку. Кінець ручки заокруглений. Ручка погано виточена, почорніла.

Коробка

Коробка для сіяння зерна. Виготовлена із стовбура верби. Відколювали пластинку і згинали у вигляді еліпса, закладали один кінець за другий і скріплювали. Дно також із вербової дошки у форми еліпса. З одного боку доточене другою маленькою дощечкою. З двох протилежних боків коробки прикріплені металеві вушка, в які засилювався мотузок. З допомогою мотузка коробку вішали перед собою і сіяли зерно.

Вила

Гралі - сільськогосподарське знаряддя праці, призначене для снопів, сіна, викидання гною і т. д. Виготовлені з металу заводським способом. Триріжкові гостроконечні. При основі переходять в довгу шийку, яка насаджується на дерев'яну ручку. Вила на ручці закріплювалися заклепкою. На шийці є фабричний знак.

Млинок

Жорна - сільськогосподарське знаряддя для переробки зерна на муку. Складається з дерев'яного корпусу - основи на чотирьох ніжках. У верхній частині корпусу видовбане округле заглиблення з наскрізним отвором для осі веретена. У заглиблення вставлений нижній камінь з рухомим веретеном. На веретено опирається верхній рухомий камінь. Зліва у заглибленні насипається зерно, що його людина поступово кидає в отвір верхнього каменя. Між каменями зерно розмелюється.

[Состояние информации: ]