museum-digitalЛьвівська область
CTRL + Y
ru
Музей народної архiтектури i побуту у Львовi iм. Климентiя Шептицького / Lviv Skansen Об'єкт: шпихлір, село Плав'є

Об'єкт: шпихлір, село Плав'є

Кадовбець

Кадовбець на капусту - дерев'яна посудина бондарської роботи з днищем, опукувата посередині. Зроблена з 22-х клепок, на одній з яких вверху є отвір d-1,5 см. Клепки з'єднані обручами з 6-ти штук, які зроблені з розрізаних навпіл гілок. Час виготовлення - 1910 р.

Бочка для пива

Бочка виготовлена з дерев'яних клепок. Форма конусоподібна. Клепки з'єднані трьома залізними обручами. Дно суцільне.

Діжа

Діжка виготовлена з дерев'яних клепок. Посередині з одного і другого боку є вищі клепки. З'єднана діжка дерев'яними обручами, зверху - два, внизу - три дерев'яних обручі. Дно кругле, суцільне.

Діжка

Діжка дерев'яна виготовлена з дерев'яних клепок. Форма конусоподібна. Діжка з'єднана дерев'яними обручами.

Бочка

Бочка для капусти, складена з дерев'яних клепок у формі зрізаного конуса. Внизу і вгорі бочка скріплена подвійними дерев'яними обручами. Дно також зроблено з клепок, в місцях стику обцементоване. Є два невеликі вуха.

Діжка

Діжка (бочілка) - об'ємна дерев'яна посудина, в якій зберігали сир, капусту і ін. Саморобні дощечки-дуги з рівцем унизу, в який заходило дно, складалися навколо дна і стискалися трьома дерев'яними обручами. Дві протилежні дуги продовжені виступами, які входили у виріз денця. (с. Синевирська Поляна 85, Міжгірський р-н, Закарпатська обл.)

Машина / віялка

Віялка - машинка для очищення зерна. Виготовлена з дерева і металу у формі великого ящика. В передній частині заокруглена, зверху широкий отвір, що звужується (сюди засипали зерно). Збоку ручка, за допомогою якої приводиться в рух колесо з лопатками. Лопатки роблять вітер і таким чином очищається зерно від полови. Чисте зерно виходить двома боковими невеликими отворами, а переднім виходить полова.

Бочка

Бочка для капусти, складена з дерев'яних клепок. Внизу і вгорі бочка скріплена дерев'яними обручами.

Хомут

Хомут - виготовлений з дерева і шкіри. Скріплений залізними цвяхами, шкіра зшита суровими нитками.

Коса

Кіся з косою. а) Кіся витисане з дерева, гранями, дві ручки - посередині і з кінця - зігнуті, округлі, входять в кіся і скріплені залізними цвяшками. Кіся темного кольору, ручки ще темніші. б) Коса залізна, пощерблена, кінець трохи загнутий, на ручці фабричний знак.

Пряжа

Пряжа "полуйка" - виготовлена з конопляних волокон ручним способом. Нитки акуратно зложені і сплетені в косу, довжиною в один метр.

Солом'янка

Солом'янка сплетена з соломи і лози. Солома змотана в довгі пучки, які покладені паралельно і переплетені лозою. Дно плоске. Стінки округлі, донизу розширені, а догори завужені. Верхній зріз нерівний.

Бочка

Бочка (бочілка) виготовлена з окремих дошок - дуг, скріплених в трьох місцях дерев'яними обручами. Покришка - дерев'яний круг, стягнутий залізним обручем, складений з двох півкругів. Дно дерев'яне, але для міцності оббите ззовні бляхою.

Кадовб

Кадовб для зерна. Виготовлений зі суцільної смерекової колоди. Серцевина видовбана. Верхній зріз нерівний. Є тріщини, дві з них - зверху вниз. Дно з двох дошок, колір темно-коричневий. Час виготовлення - кінець ХІХ ст.

Мірка / Півчвертак

Півчвертак. Посуд - мірка для зерна. Виготовлений із суцільного дерева. В одному місці верхній зріз видовжується вгору і утворює ручку. Дно суцільне, трохи опукле всередину.

Сільня

Сільня - дерев'яна посудина на сіль, форми зрізаного конуса. Складена зі смерекових дуг, одна з яких видовжується в ручку. Скріплена двома широкими обручами в замок. Дно плоске, складене з двох дощечок.

Двійнята з покришкою

Двійнята з покришкою, виготовлені з окремих дощечок-клепок, скріплених дерев'яними обручами. Ручка разом з двома клепками виготовлена з суцільного дерева і вставлена між обручі кожного з двійнят. В ручці є овальний отвір. Покришка також із суцільного дерева. Посередині є отвір для ручки. Кожне з двійнят має конічну форму.

Удій

Удій - посуд для молока. Виготовлений з дерев'яних дощечок-клепок, скріплених двома дерев'яними обручами. Одна з клепок видовжується доверху і утворює ручку з круглим отвором. Виготовлено у формі зрізаного конуса.

Ложка / Мірка

Мірка для овечого молока (ложка). Виготовлена з суцільного дерева твердої породи. Ручка вгорі має дірку, навкруг якої зверху вистругано зубчики, має виступ для підвішування. Спочатку ручка витесана плоско, нижче зовні з'являється грань, яка на самій мірці закінчується зубчиками. Мірка видовбана, глибока, має плоске еліпсовидне дно. Зріз стінок трохи нерівний. Дерево зі слідами тесання, темне, виглянсуване.

Скриня

Скриня велика для зберігання зерна. Масивні ноги виготовлені зі смерекової колоди розколотої на четверо. Стінки з тонких тесаних дощок, щільно підігнаних одна до одної. Закріплюються стінки в пазах ніг дерев'яними кілками. Скриня має перегородку, яка розділяє внутрішню площу на дві нерівні частини. Скриня використовувалася без накривки. Час виготовлення - 30-і рр. ХХ ст.

Бочка

Бочка складена зі смерекових дуг, скріплених 8-ма ліщиновими обручами. Тулуб посередині досить випуклий. Дві протилежні дуги продовжуються у вуха з прямокутними вирізами. Дно плоске, з 4-х дошок. Накривка теж з 4-х дошок, скріплених двома дерев'яними планками на дерев'яних кілочках.

Драбина

Домашнє саморобне приспособлення для підйому з сіней на горище. В двох однакової довжини півкруглих (дручків) балках на однаковій віддалі просвердлено вісім округлих і по два чотирикутні отвори. В отвори обох балок протилежними кінцями вбивали округлі прути-поперечки (щаблі), а у крайні чотирикутні отвори витесані дощечки-планки. Планки-поперечки називають східцями.

[Состояние информации: ]